اخبار روز

افزایش ۳۰ درصدی قیمت لبنیات؟ – بلادنیوز

 • افزایش ۳۰ درصدی قیمت لبنیات؟ – بلادنیوز

  به گزارش بلادنیوز افزایش قیمت شیرخام به ۱۵هزار تومان به ستاد تنظیم بازار رفت/ احتمال افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات لبنی وجود دارد.

  گفتنی است؛ قیمت مصوب خرید شیرخام از دامداران در سال گذشته برای هر کیلوگرم شیر خام ۳. ۲ درصد چربی و سه درصد پروتئین، درب دامداری ۱۲ هزار تومان بوده است؛ ضمناً به ازای هر یک درصد افزایش یا کاهش درصد چربی، ۱۵۰ تومان به این مبلغ (۱۲ هزار تومان) اضافه یا کسر می‌شود.

  در پایان سال گذشته بود که اتحادیه مرکزی دامداران ایران اعلام کرد، زیان دامداران در تولید شیر به مرز ۴ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است. طبق گفته این اتحادیه، هزینه‌های تولید به ویژه هزینه‌های مربوط به نهاده‌های خوراک دام افزایش زیادی داشته و دیگر قیمت مصوب خرید شیرخام از دامداران متناسب با هزینه تمام شده تولید نیست.

  دامداران اعلام کردند، به جدیت به دنبال اصلاح نرخ مصوب خرید شیرخام هستند، اما دولت به دلیل همزمانی نوروز و ماه رمضان با این افزایش قیمت موافقت نکرد و به دامداران وعده داد اصلاح قیمت پس از پایان ماه رمضان محقق خواهد شد.

  امروز فرهاد اکبری رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران به اقتصاد آنلاین خبر داد: با افزایش قیمت مصوب خرید شیرخام از دامداران موافقت شده و توافق بر سر قیمت جدید بین دولت و دامداران صورت گرفته است.

  وی تصریح کرد: با توجه به هزینه تمام شده تولید، قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان را پیشنهاد داده بودیم، اما دولت در قبال برخی کمک‌ها برای جبران هزینه‌های تولید، این قیمت را کاهش داد.

  به گفته اکبری؛ دولت ابتدا قیمت ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان را پذیرفت، اما در نهایت قیمت ۱۵ هزار تومان برای خرید هر کیلوگرم شیرخام برای تائید و ابلاغ به ستاد تنظیم بازار ارسال شد.

  وی تصریح کرد: بر اساس توافق صورت گرفته، بر خلاف گذشته میزان مبلغ در نظر گرفته شده به ازای هر یک درصد افزایش یا کاهش چربی شیر، با کارخانه‌های لبنی توافقی خواهد بود.

  اکبری در پاسخ به این پرسش که ” کمک‌های دولت برای جبران هزینه‌ها چه خواهد بود؟”، گفت: این کمک‌ها شامل، تأمین و تحویل نهادهای خوراک دام با قیمت سال گذشته، پرداخت بهای شیر به صورت روزانه، پرداخت تسهیلات کم بهره به واحدهای زیر ۱۰۰ رأس و حذف هزینه پشت بارنامه ارسال خوراک دام است.

  وی همچنین خبر داد: دولت وعده داده، قیمت جدید شیرخام از ابتدای سال در نظر گرفته شود و مابه التفاوت قیمت قبل و قیمت جدید به دامدارانی که قبل از تاریخ ابلاغ قیمت جدید شیر تحویل کارخانه‌های لبنی داده‌اند، پرداخت شود.

  بر اساس این گزارش، با افزایش قیمت شیرخام انتظار می‌رود دست کم ۳۰ درصد به قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری شامل؛ شیر نایلونی کم‌چرب ٩٠٠گرمی، شیر بطری کم‌چرب، پنیر یواف ۴۰۰ گرمی و ماست ساده ۵. ۲ کیلوگرمی کم‌چرب اضافه خواهد شد.

  گفتنی است؛ قیمت مصوب خرید شیرخام از دامداران در سال گذشته برای هر کیلوگرم شیر خام ۳. ۲ درصد چربی و سه درصد پروتئین، درب دامداری ۱۲ هزار تومان بوده است؛ ضمناً به ازای هر یک درصد افزایش یا کاهش درصد چربی، ۱۵۰ تومان به این مبلغ (۱۲ هزار تومان) اضافه یا کسر می‌شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا