اخبار روز

سفر پر ماجرای ۸ طلبه به سرزمین ۷۲ ملت – بلادنیوز

 • سفر پر ماجرای ۸ طلبه به سرزمین ۷۲ ملت – بلادنیوز

  – اخبار فرهنگی –

  به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری بلادنیوز، سفرنامه «گاو و فلفل» به قلم علی بهاری با نگاهی به سفر هشت طلبه جوان به هندوستان و وقایعی که برای این گروه رخ می‌دهد، برای اولین‌بار از سوی کتابستان معرفت منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شد.

  در معرفی این اثر آمده است: تا دلتان بخواهد سفرنامه‌های اخلاقی، تربیتی و عرفانی داریم. شاید کمی تا قسمتی پدران قاجاریمان سعی کردند قد بضاعتشان لحنی طنازانه در سفرهایشان داشته باشند، اما باز هم در کتابخانه‌ها جای سفرنامه‌های طنز خالی ا‌ست. سفرنامه «گاو و فلفل» روایتی کوتاه، پرشوروشَر و جذاب از سفر هشت طلبه جوان و دو استادشان به هندوستان برای تکمیل دوره زبانی انگلیسی و در اصل جهاد حق علیه ‌باطل است.

  علی بهاری، هم شاعر و هم نویسنده‌ای طنزپرداز است. اهل ایجاز است. او کم و گزیده می‎‌‌گوید، اما شیرین سخن می‌گوید و کاری می‌کند وسط آشفته‌بازار سفر و بدوبدوهایش زیاد خسته نشوید. «گاو و فلفل» سفری پردردسر به سرزمین هفتادودو ملت است. نویسنده هندوستان و زرق‌وبرق‌هایش را جور دیگری برایمان به تصویر کشیده.

  قرار است همراه این هفت طلبه شیرین، از مزر مجاز و غیرمجازها رد شویم و ببینیم و بخوانیم که چطور طلاب‌مان یک تنه مرتاض‌ها و سیک‌ها و باقی قبایل هند را به چالش می‌کشند.

  ویراست تازه‌ای از خاطرات سیاستمداران آمریکایی از پرونده هسته‌‌ای ایران 

  در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم: بالاخره نوبت ما شد. گوشی‌ها و کفش‌ها را تحویل دادیم و وارد شدیم. در اینجا هم مانند بقیه معابد، باید کفش‌ها را در می‌آوردیم. تابلوهای نقاشی زیبا از بت و مجسمه روی دیوارها نصب شده بود که توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کرد و بت‌هایی جذاب‌تر که هندوها آنها را می‌پرستیدند.

  در کنار بت بزرگشان، مراسم عبادی برپا بود. مردم حاضر، خال قرمز میان دو ابرویشان گذاشته بودند – گذاشتن خال قرمز میان دو ابرو، نماد هندوهاست و ظاهرا آن را نشانه برکت می‌دانند – و هم‌نوا با خواننده، دست می‌زدند. ما هم به میان جمعیت رفتیم و شروع کردیم به دست زدن.

  بچه‌ها، مسخره‌بازی را شروع کردند. مجلس که گرم شد، یکی می‌گفت: «ماشالا» و آن یکی فریاد می زد: «رحمت خدا به این ناله‌ها». از گوشه دیگری صدای «ایشالا بلا نبینی» بلند می‌شد. یک‌دفعه جوگیر شدم و گفتم: «رفقا با ذکر صلوات یک قدم بیایید جلو، مردم دم در تو گرما وایسادن» و بچه‌ها صلوات دهلی‌شکن فرستادند. اینجا بود که احساس کردم ماندن به صلاح نیست و به زودی حراست حرم آکشاردام بازداشتمان می‌کند. به بچه‌ها گفتم بزنیم به چاک و زدیم. …

  کتابستان‌ معرفت این کتاب را با 160 صفحه و به قیمت 130 هزار تومان نمایشگاه کتاب عرضه کرده است.

  انتهای پیام/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا