اخبار روز

«الهول»؛ اردوگاهی خطرناک با ۱۵ هزار کودک متأثر از داعش – بلادنیوز

 • «الهول»؛ اردوگاهی خطرناک با ۱۵ هزار کودک متأثر از داعش – بلادنیوز

  – اخبار بین الملل –

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری بلادنیوز، اردوگاه «الهول» به نام شهری در نزدیکی مرز عراق و سوریه نام‌گذاری شده است و محل اسکان افرادی است که پس از شکست داعش به آنجا منتقل و اسکان داده شدند.

  النهار در گزارشی درباره این اردوگاه آورده است: دولت مرکزی عراق رایزنی های خود را طی هفته گذشته تشدید کرده و تصمیماتی در قبال اردوگاه الهول واقع در سوریه و در بیست کیلومتری از منطقه «سنجار» در شمال غرب عراق اتخاذ کرده است.

  این پس از هشدار برخی از مسئولان بین‌المللی و داخلی درباره خطرناک بودن این اردوگاه که هزاران خانواده داعشی در کنار هزاران آواره عراقی مقیم اردوگاه از سال 1991 را را در خود دارد.

  در حال حاضر اردوگاه 48 هزار را در خود جا داده است که بیش از نیمی از آنها عراقی هستند که در قریب به 5 هزار چادر و خانه گِلی در اردوگاه هستند. ساکنان این اردوگاه که تحت نظارت قسد (شبه نظامیان وابسته به آمریکا) است کمک های غذایی و مالی و نیز بهداشتی و آموزشی از برخی سازمان‌های بین‌المللی دریافت می‌کنند.

  خطر امنیتی

  این اردوگاه خطری امنیتی محسوب می شود زیرا بسیاری از اطلاعات و داده ها نشان دهنده امکان تبدیل شدن آن به هدفی برای شبکه‌های داعشی است خواه داعشی‌هایی که در سوریه هستند تا عناصر داعشی که در مناطق نزدیک در عراق که سودای آزاد کردن خانواده‌های خود از اردوگاه را در سر می‌پرورانند.

  در این اردوگاه بیش از هشت هزار خارجی هستند که در بخش ویژه خود در اردوگاه و در نزدیکی محل اسکان عراقی‌ها هستند و با آنها در ارتباط هستند و بر آنها تاثیر می‌گذارند. «قسد» از استراتژی مقامات عراقی در قبال اردوگاه و مسئولیت پذیر نبودن آنها با این پرونده گلایه دارد و آنرا در راستای حفظ روابطش با سوریه و ترکیه قلمداد می کند!

  یک منبع وابسته به قسد مدعی است که مقامات عراقی چون نظارت قسد بر این اردوگاه و منطقه قبول ندارند، اقدامی برای بازگردانیدن عراقی‌های مقیم اردوگاه به عمل نمی آورند و اصولا کمک مالی و لجستیکی برای بهبود وضعیت این اردوگاه و کنترل آنها به عمل نمی‌آورند.

  این رسانه در ادامه به دیدار «فواد حسین» وزیر خارجه عراق با «الینا رومانوسکی» سفیر آمریکا در بغداد و تشریح اقدامات عراق برای بازگردانیدن اتباع عراقی از اردوگاه الهول خبر داده و به سخنان «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا هنگام حضور در نشست موسوم به مبارزه با تروریسم در ریاض اشاره کرده که از اردوگاه الهول به عنوان کانون تروریسم نام برد.

  «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق هم از رویکرد بغداد برای نشستی در سطح وزیران خارجه کشورهای دخیل در پرونده اردوگاه الهول سخن به میان آورده است تا راهبردی روشن و گام‌های استراتژیک برای برچیدن آن در چارچوب زمانی مشخص برداشته شود.

  طبق آمار اعلام شده از سوی مقامات عراقی، مجموع عراقی‌هایی که طی 6 سال گذشته از اردوگاه بازگردانیده شدند به 1400 خانواده عراقی می‌رسد و مجموع افراد آن 5 هزار نفر است که کمتر از بیست درصد از عراقیهای مقیم این اردوگاه است. ادامه روند بازگردانیدن عراقی‌ها به این شکل به منزله برقرار بودن اردوگاه برای سی سال آتی است.

  «مایا احمد» از تحلیگران امور امنیتی دراین باره گفت: موانع روانی و حقوقی مانع از بازگشت ده‌ها هزار عراقی مقیم این اردوگاه به عراق شده است. عوامل متعددی موجب هراس روانی نزدیک افراد مقیم این اردوگاه برای بازگشت به عراق شده است به ویژه که بیشتر افراد مقیم محکومین قضایی هستند و بازگشت آنها به منزل رفتن به زندان است. جدای از آن مردمی هستند که چیزی ندارند و مهارت و حرفه یا سطح آموزشی مناسبی ندارند و سال‌ها با کمک های غذایی و بهداشتی سازمان های بین المللی زندگی کرده‌اند.

  وی می افزاید: افرادی که که به تازگی مقیم این اردوگاه شده اند هم از انتقامی که در صورت بازگشت در انتظار آنهاست نگران هستند به ویژه در استان‌های صلاح الدین و نینوا و دیالی. بسیاری از خانواده قربانیان تحمل دیدن آنها را ندارند و این طی سالهای گذشته فراوان رخ داده است.

  نگرانی عراق از تبدیل شدن اردوگاه الهول به کارگاه تولید تروریست
  اردوگاه «الهول» سوریه؛ جولانگاه سرویس‌های اطلاعاتی غرب
  بازگشت 766 خانواده عراقی از اردوگاه الهول به کشورشان

  کل ماجرا این نیست زیرا دولت عراق اردوگاه الهول به مثابه تهدید کننده امنیت ملی این کشور می‌داند. وزارت خارجه عراق از کشورهای مختلف خواسته است که اتباع خود را از اردوگاه الهول خارج کنند تا به طوری کلی جمع و برچیده شود. مقامات عراقی اردوگاه «الجدعه» را برای آوارگان فراهم کرده اند تا در آن در مرحله بازپروری اسکان گزینند.

  نگرانی عمده مقامات عراقی، کودکان داخل این اردوگاه هستند که شمار آنها بیش از 15 هزار کودک است و از کمترین سطح آموزشی برخوردار نیستند و در معرض تأثیرات افکار داعشی داخل این اردوگاه قرار دارند.

  سازمان ملل چه می‌گوید؟

  سازمان ملل درباره راهکار شتابزده درباره اردوگاه الهول هشدار داده و پرونده اردوگاه الهول را یکی از خطرناکترین پرونده ها امنیت ملی ملی عراق و کشورهای منطقه قلمداد کرده است.

  «جنین پلاسخارت» نماینده سازمان ملل در عراق در این باره گفت که این اردوگاه میراث پیچیده داعش است و ما باید به صورت جمعی با آن برخورد کنیم.

  باید کودکان از اردوگاه قبل از اینکه به سن بلوغ برسند و تبدیل به تروریست شوند هرچه زودتر خارج شوند. تلاش‌های عراق در این پرونده آسان نیست و بهترین راه، اقدام و تلاش جمعی جامعه جهانی برای کنترل اوضاع است.

  انتهای پیام/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا