اخبار روز

کشف گنج شاهنشاهی در «تپه مردگان»‌ در نزدیکی زاهدان + عکس – بلادنیوز

 • کشف گنج شاهنشاهی در «تپه مردگان»‌ در نزدیکی زاهدان + عکس – بلادنیوز

  به گزارش بلادنیوز ایسنا به نقل از لایوساینس نوشت: باستان‌شناسان مجموعه بزرگی از سکه‌های ۲۰۰۰ساله را در یکی از معبدهای واقع در پاکستان کشف کردند.

  باستان‌شناسانی که در پاکستان مشغول کاوش بودند یک مجموعه بسیار نادر از سکه‌های مس متعلق به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش را در ویرانه‌های یک پرستشگاه بودایی واقع در «موهن‌جو دارو» کشف کردند.

  گمان می‌رود این سکه‌ها و پرستشگاه به دوران «شاهنشاهی کوشانی» متعلق باشد که حکومتی عمدتاً بودایی بود و از حدود قرن دوم پیش از میلاد تا قرن سوم پس از میلاد بر منطقه حکومت می‌کرد.

  این پرستشگاه در ویرانه‌های «موهن‌جو دارو» محوطه‌ای متعلق به حوالی ۲۶۰۰ پیش از میلاد در جنوب شرقی پارکستان واقع شده است. «موهن‌جو دارو» که به زبان محلی به معنای «تپه مردگان» است، در حوالی ۱۸۰۰ پیش از میلاد به همراه سایر شهرهای بزرگ تمدن دره سند رها شد. به گفته باستان‌شناسان، این پرستشگاه پس از افول «موهن‌جو دارو» در ۱۶۰۰ سال بعد، در بالای این ویرانه‌های متروکه ساخته شده است.

  سکه‌های سبزشده

  باستان‌شناسان مجموعه سکه‌های باستانی را در جریان یک عملیات مرمت و پس از فرو ریختن یک دیوار در «موهن‌جو دارو» کشف کردند. این سکه‌ها پس از مرمت در یک آزمایشگاه باستان‌شناسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  سکه‌هایی که اخیرا کشف‌شده‌اند به دلیل زنگ زدن مس پس از قرار گرفتن در معرض هوا به رنگ سبز درآمده‌اند. زنگ‌زدگی باعث شده است وزن این سکه‌ها به ۵.۵ کیلوگرم تبدیل شود.

  با این حال برخی از این سکه‌ها درحالی پیدا شدند که به سایر سکه‌ها متصل نبودند. احتمالا این مجموعه سکه‌های متصل به‌هم از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سکه تشکیل شده است. روی برخی از این سکه‌ها تصویر فردی ایستاده نقش بسته است که کارشناسان معتقدند احتمالا یکی از پاشاهان کوشانی را به تصویر می‌کشد.

  این سکه‌ها نخستین آثار تاریخی محسوب می‌شوند که از سال ۱۹۳۱ میلادی تاکنون در بقایای این پرستشگاه کشف شده‌اند. در سال ۱۹۳۱ یک باستان‌شناس بریتانیایی بیش از ۱۰۰۰ سکه مس را در آن مکان پیدا کرده بود.

  سکه‌های سبزشده

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا