اخبار روز

هشدار مهم هواشناسی؛ طوفان و سیل برای ۱۴ استان در راه است! – بلادنیوز

 • هشدار مهم هواشناسی؛ طوفان و سیل برای ۱۴ استان در راه است! – بلادنیوز

  به گزارش بلادنیوزبه نقل از همشهری آنلاین، سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر فعالیت سامانه بارشی و رشد ابر به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب همراه با رگبار، رعد و برق و وزش باد نسبتا شدید، احتمال گرد و خاک و احتمال تگرگ از امروز تا دوشنبه برای ۸ استان هشدار زردرنگ صادر کرد.

  براساس این هشدار امروز (شنبه) اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و دامنه و ارتفاعات در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، یکشنبه شمال آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی و اردبیل و دامنه و ارتفاعات در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان و دوشنبه دامنه و ارتفاعات در گیلان، مازندران، غرب گلستان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، شمال شرق آذربایجان شرقی و نیمه شمالی اردبیل تحت تاثیر سامانه مذکور خواهند بود.

  بر اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، در برخی مناطق خیزش گرد و خاک، کاهش دید و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی و احتمال شکستن درختان فرسوده و کهنسال پیش‌بینی شده است.

  سازمان هواشناسی موارد زیر را توصیه کرد:

  اجتناب از اسکان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

  خیزش گرد و خاک در ۷ استان

  سازمان هواشناسی در ادامه هشدار زردرنگ فوق، بر وزش باد نسبتا شدید تا شدید و خیزش و نفوذ گرد و خاک به بعضی استان‌ها تاکید کرد.

  براساس این هشدار فردا (یکشنبه) آذربایجان غربی، ایلام و خوزستان، دوشنبه ایلام، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان و آذربایجان غربی، سه‌شنبه ایلام، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شرق سمنان و چهارشنبه ایلام، خوزستان، شرق سمنان و اصفهان درگیر مخاطره جوی خواهند بود.

  بر اثر این مخاطره جوی در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت دیدن تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال پیش‌بینی شده است.

  سازمان هواشناسی موار زیر را توصیه کرد:

  اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال

  این دریاها طوفانی است؛ هشدار زرد هواشناسی

  سازمان هواشناسی کشور همچنین با صدور هشدار زردرنگ از افزایش سرعت وزش باد شمال، شمال غربی حداکثر تا ۳۰ نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر ۱.۳ متر و در نواحی دور از ساحل تا حداکثر ۱.۸ متر در روزهای یکشنبه (فردا) و دوشنبه در نواحی مرکزی و شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های مازندران و گلستان خبر داد.

  از سوی دیگر، این سازمان در ادامه هشدار خود از افزایش سرعت وزش باد شمال غربی حداکثر تا ۳۲ نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر ۱.۲ متر و در نواحی دور از ساحل تا حداکثر ۱.۷ متر از فردا (یکشنبه) تا چهارشنبه در نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و مناطق غربی ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر خبر داد.

  بر اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، آسیب دیدن قفس‌ها و تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، خسارت دیدن قایق‌ها و شناورهای کوچک و اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، صیادی و مسافربری پیش‌بینی شده است.

  سازمان هواشناسی موارد زیر را توصیه کرد:

  منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری، فعالیت‌های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناورهای سبک.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا