اخبار روز

بررسی وضعیت قیمت دلار از ابتدای سال ۱۴۰۲ / قیمت دلار منتظر پایان ماه رمضان است؟ – بلادنیوز

 • بررسی وضعیت قیمت دلار از ابتدای سال ۱۴۰۲ / قیمت دلار منتظر پایان ماه رمضان است؟ – بلادنیوز

  به گزارش بلادنیوز دنیای اقتصاد نوشت: بررسی‌های به‌عمل آمده از روند نرخ ارز در معاملات غیررسمی بازار تهران حاکی از آن است که دارندگان اسکناس آمریکایی در معاملات سال جدید سود چشمگیری نکرده و نرخ این ارز بیشتر در یک بازه مشخص به نوسان پرداخته است.

  با بررسی قیمت دلار می‌توان دریافت که عمده نوسان نرخ شاخص ارزی پس از پایان نوسانات نوروزی، در بازه کانال‌های قیمتی ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی صورت گرفته و حمایت و مقاومت شدیدی در مقابل خروج دلار از این بازه وجود دارد. روز گذشته نیز در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی بدون تغییر چشمگیر نسبت به آخرین نرخ نقدی در رقم ۵۱ هزار تومان به فعالیت خود پایان بخشید. هر قطعه سکه طلا نیز در بازار روز گذشته با حدود ۵ پله کاهش به سطوح قیمتی ابتدای کانال ۳۱ میلیون تومانی رسید.

  ۲ روند متفاوت در فروردین ۱۴۰۲

  نخستین معاملات دلار آزاد در روزهای ابتدایی فروردین ماه در رقم ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان آغاز شد. اما فعالان افزایشی بازار، افت حجم معاملات در نوروز را غنیمت شمرده و اقدام به افزایش نرخ ارز کردند. روند افزایشی مذکور تا ۱۲ فروردین و رسیدن نرخ دلار آزاد به ۵۴ هزار و ۴۰۰ تومان ادامه داشت، اما با شروع سومین هفته ماه نخست سال، روند قیمت دلار مجددا تغییر فاز داد و کاهشی شد. به عقیده عده‌ای از تحلیلگران ارزی بازگشت دو طرف عرضه و تقاضا به بازار را می‌توان از جمله دلایل جبران روند افزایشی نوروزی دلار دانست.

  با به پایان رسیدن نوسانات ابتدای سال، کم‌کم سیگنال‌هایی از کریدورسازی بازار دلار آزاد در بازار ارز مخابره شد. بررسی‌های به‌عمل آمده از نمودار قیمت دلار حاکی از آن است که کریدور مذکور، سطوح قیمتی ۲ کانال ۵۰ و ۵۱هزار تومانی است که از ۱۵ فروردین تا کنون اسکناس آمریکایی تنها یک بار از آن خارج شده و در کانال ۴۹ هزار تومانی معامله شده است.

  برخی از کارشناسان ارزی علت تشکیل کریدور مذکور را عدم انتشار اخبار سیاسی جریان‌ساز جدید خوانده و برخی دیگر نیز بر اساس مشاهده‌های پیشین از افت تحرک نرخ ارز در ماه رمضان سخن می‌گویند. دیروز شنبه ۲۶ فروردین نیز ارز مذکور از محدوده امن خود خارج نشد و بدون تغییر نسبت به نرخ روزهای پایانی هفته گذشته در رقم ۵۱ هزار تومان به فعالیت خود پایان بخشید.

  حال باید دید با اتمام ماه رمضان و شروع بازار در روزهای ابتدایی اردیبهشت آیا نرخ ارز مجددا شروع به نوسانات قیمتی خواهد کرد یا کریدور حال حاضر تا زمان انتشار سیگنال‌های سیاسی- اقتصادی جدید، محل استراحت نرخ دلار آزاد خواهد بود. روند نرخ سکه طلا از ابتدای سال جاری تاکنون نیز کم‌شباهت به روند دلار نبوده و کانال‌های ۳۱ و ۳۲ میلیون تومانی را می‌توان بازه محدود سکه طلا ضرب امامی در سال جاری دانست. البته نرخ این فلز گران‌بها در فروردین روزهایی در کانال ۳۰میلیون تومانی نیز به فروش رسید. روز گذشته هر قطعه سکه طلا طرح جدید با حدود ۵۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به ۳۱میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا