اخبار روز

مایلی‌کهن: من سیب‌زمینی نیستم، مشکلات مردم را درک می‌کنم – بلادنیوز

 • مایلی‌کهن: من سیب‌زمینی نیستم، مشکلات مردم را درک می‌کنم – بلادنیوز

  به گزارش بلادنیوز محمد مایلی کهن از انتخاب سرمربی تیم امید شاکی است چرا که احساس می کند در این ماجرا بازی خورده است.از آنجایی که او معتقد است سرمربی فعلی تیم ملی در انتخاب رضا عنایتی دست داشته، امیر قلعه‌نویی را هم طی روزهای اخیر به باد انتقاد گرفته و مسائل تازه‌ای را درباره او مطرح می‌کند آن هم در شرایطی که تصور می‌شد بعد از آن درگیری‌های چند سال قبل، با قلعه‌نویی دیگر مشکلی ندارد.محمد مایلی کهن در تازه ترین گفت و گو با برترینها درباره مسائل تنش زای اخیر صحبت کرده و البته واکنش جالبی هم به بیانیه و تهدید فدراسیون نشان داده است:

  آقای مایلی کهن شما بیماری قلبی دارید و پزشکان گفته بودند نباید عصبانی شوید.اتفاقا یادم هست که می گفتید همسرتان هم شما را از صحبت درباره فوتبال منع کرده تا عصبانی نشوید.

  بله من روزی ۱۵-۱۰ تا فرص می خورم اما من زن نگرفته ام. من شوهر کرده ام! (با خنده)

  خب اینکه مشکل مسری غالب آقایان ایرانی است که از خانم‌هایشان حرف شنوی کامل دارند.

  نه درجه حرف شنوی من خیلی بالاتر است. البته من مشکلی قلبی ندارم. مشکل عقلی دارم که در تلویزوین اسم علی کریمی را می‌‍‌آورم و آنطوری صدایم را قطع می‌کنند.

  چرا در گفت‌وگوی تلویزیونی‌تان اینقدر عصبانی شدید؟

  خب مجری اجازه صحبت کردن نمی داد. شما با من تماس گرفته‌اید تا نظر من را بگیرید. شما قرار است نظر من را به عنوان یک متخصص بگیرید و یک خبرنگار هستید. من متخصصم و ایشان باید گوش بدهد نه اینکه اجازه ندهد کسی حرف بزند.

  معمولا ما خبرنگارها در مصاحبه‌هایمان به خصوص با چهره‌های مطرح و بزرگان فوتبال بیشتر شنونده هستیم.

  ما که نمی گوئیم جزو بزرگان فوتبال هستیم. ما کوچولوترینیم.

  چرا اینقدر از انتخاب نشدن محرم نوید کیا به سمت سرمربی تیم امید عصبانی هستید؟ فکر نمی‌کنم خود محرم اینقدر عصبانی باشد؟

  خب برای اینکه اینها آمدند برای محرم حقه‌بازی درآوردند. من را واسطه کردند چون جواب نمی‌داد.

  چه زمانی؟ وقتی که حاج حبیب(کاشانی) از سمت مدیریت تیم امید کنار رفته بود؟

  نه هنوز معلوم نبود که حاج حبیب باشد یا نه.

  مایلی‌کهن: من سیب‌زمینی نیستم، مشکلات مردم را درک می‌کنم

  یعنی حاج حبیب هم بازی خورده؟

  یقینا. البته نظر حاج حبیب هم محرم نبود و یکی از گزینه هایش بود. آقای ساکت به من زنگ زد و همه حرف‌های من را هم بعدا تائید کرد. به من گفت هر کاری می‌کنیم نمی‌توانیم محرم را راضی کنیم، شما وساطت کنید چون شنیده‌ایم از شما حرف شنوی دارد. ما هم زنگ زدیم به نویدکیا. ایشان یکی از بهترین‌های فوتبال هم از نظر فنی هم اخلاقی است . کارایی‌اش را دیده‌ایم. در یک دوره با سپاهان دوم شد، یک دوره سوم. آن هم با کمترین شکست. من به خودش گفتم اگر می‌خواستم مربیگری کنم خیلی چیزها از شما یاد می‌گرفتم. ایشان در اوج تلخی و ناکامی، شکست تیمش را گردن داور، تماشاگر، زمین و زمان نمی‌انداخت و این اتفاق بسیار بزرگی است که من با نزدیک ۷۰ سال سن از او یاد گرفتم.

  بله قبول دارم. ادبیات جدیدی را وارد فوتبال ما کردند.

  بله واقعا جدید بود در صورتی که محرم هم بلد بود تماشاگر تیمش را انگولک کند تا علیه تیم داوری و تیم مقابل شعار بدهند و نتیجه دلخواهش را بگیرد. اینها چیزهایی است که در فوتبال ما خیلی موثر است. متنهی همان طور که گفتم بعد از تماس دوستان، ایشان گفته بود یکسری شروط دارم . من به محرم گفتم ممکن است از آن شروطت بگذری. ایشان هم گفت در خدمتم حاج آقا و هر چه شما بگوئید من عمل می‌کنم . ما هم صحبت کردیم و قرار بود حکمش را اعلام کنند که فردایش دیدیم حکم عنایتی را زده‌اند.

  شما هم شوکه شدید؟

  اصلا وقتی با من تماس گرفتند و گفتند عنایتی سرمربی تیم امید شده گفتم نه، با من صحبت کرده‌اند و محرم تمام است .

  این اتفاق در ۲۴ ساعت رخ داد؟

  نه، کمتر از ۲۴ ساعت بود. یکهو دیوانه شدم و گفتم با من هم بازی کردید؟ آخر چه دلیلی داشت با من صحبت کنید؟

  بعد به عنایتی هم انتقادهای زیادی داشتید.

  من واقعیت را گفتم. ایشان یکی از بازیکنان خوب فوتبال ما بوده اما در عرصه مربیگری چیزی نداشته.

  در تیم هوادار که بد کار نکرده بود؟

  در تیم هوادار هم با سلام و صلوات تیم را نگه داشت. شما رتبه تیمش را ببینید. الان در عرض چند ثانیه سابقه افراد جلوی چشم‌تان است.

  بله نظر می رسد شما بیشتر از اینکه به خود عنایتی معترض باشید به سیستمی که او را روی کار آورد معترضید؟

  اصلا سیستمی وجود ندارد. همان «گروهبان ق..» (لقبی که مایلی‌کهن برای قلعه‌نویی به کار می‌برد) بود. متوجه عرض من می شوید؟ من تاسف می‌خورم. البته تاسف هم ندارد. این آقای «نبی چا…» (لقبی که مایلی‌کهن برای مهدی محمدنبی به کار می‌برد) الان چندین و چند سال است که دارد در فدراسیون ما کار می کند. نمی دانم، شما اگر مهره‌مار هم داشته باشید اینطوری نمی توانید فوتبال را قبضه کنید. نمی دانم تحصیلات این آدم ورزشی بوده یا سوابق باشگاهی داشته ؟ یک زمانی می گفتند مایلی‌کهن اطلاعاتی است که سرمربی تیم ملی شده. اولا که در سپاه و وزارت اطلاعات، هم آدم بد هست هم آدم خوب. حالا سابقه من مایلی‌کهن یک‌لاقبا را بزنید در آرشیوتان نگاه کنید. من لیسانسم را بهمن سال ۵۶ گرفتم و متعهد به خدمت در سازمان ورزش بودم که بعدا شد تربیت بدنی. بعد مدیر اداره تربیت‌بدنی شمیران و شهرری شدم و بعدتر مناصب دیگری مثل مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی سازمان و … داشتم. چرا من مایلی‌کهن در وزارت نفت منصبی نداشتم؟

  می خواهید بگوئید شغل تان مرتبط با رشته تحصیلی و ورزشی تان بوده.

  بله کارم بوده، البته بعدا پسرم در سال ۸۳ مدرکش را گرفت و من هم رفتم مدرک فوق‌لیسانس گرفتم. من در اکثر کلاس‌های مربیگری هم شرکت کردم.

  الان هم برخی می گویند جریان پشت پرده‌ای وجود دارد تا امیر قلعه‌نویی را خراب کنند و شما را هم آنتریک کرده‌اند که اینطوری جلو بیایید و علیه او حرف بزنید؟

  من را آنتریک کنند؟ ببخشید هیچکس نمی‌تواند من را آنتریک کند. الان هم دوره‌ای نیست که یکی حرفی بزند و صد سال بعد بخواهد کتمانش کند. همین گروهبان ق… وقتی به عنوان یکی از کاندیداهای سرمربیگری تیم ملی مطرح شد گفت به هیچ‌وجه. بعد چه شد که یکباره قبول کرد؟ مملکت کن فیکون شد؟ در این مملکت از این آدم دروغگوتر وجود ندارد. شما نگاه کنید. نمی دانم بگویم خدا پدر کی را بیامرزد اما ایشان به اختاپوس گفته زکی. ببینید ایشان برای نساجی سرمربی می‌گذارد، در پیکان و گل گهر سرمربی انتخاب می‌کند و بعد هم که نوبت استقلال شده. اینجا این آدم یک وجبی برای فوتبال ما تصمیم می گیرد.

  یعنی معتقدید رضا عنایتی را هم ایشان سرمربی امید کرده؟

  یقینا، من بی‌خودی حرفی نمی‌زنم. ببینید عنایتی سرمربی نفت مسجدسلیمان بود. برای ۶ بازی که بیشتر از دو ماه نمی‌شود. در این مدت دو تا باخت به استقلال و پرسپولیس داد و ۴ تا مساوی هم گرفت .

  یعنی می‌گوئید آقای قلعه‌نویی ایشان را به آن تیم هم برده بود؟

  نه اصلا با این کاری ندارم. با دو تا باخت و ۴ تا مساوی؛ من شنیده بودم عنایتی ۵۰۰ میلیون از مسجدسلیمان گرفته اما طبق اطلاعات جدیدی که به دستم رسیده قرارداد ایشان چیزی حدود ۳.۳ یا ۳.۴ میلیارد بوده که ۴۰ درصدش را هم گرفته است.

  ۴۰ درصد آن پول می‌شود حدودا ۱.۲ میلیارد که برای دو ماه خیلی زیاد است.

  برای یک سال هم زیاد است. حالا چرا این آقا وقتی از تیم جدا شده این پول را پس نداده؟ مگر غیر از این است که خودش آمده بود؟ مگر در چشمت خاک پاشیده بودند که بیایی این تیم را بگیری. جدا از این، ایشان ۷-۶ تا بازیکن هم به نفت مسجدسلیمان برده بود.

  ظاهرا اطلاعات‌تان هم زیاد است.

  شما بروید هر چا می خواهید پرس‌وجو کنید و ببینید دروغ گفتم یا نه. حالا بماند که قراردادهای آنچنانی هم بسته‌اند.

  اخیرا درباره جو تیم ملی هم شایعاتی به گوش می‌رسد. مثلا اینکه افراد خاصی به راحتی در اردو و تمرینات رفت‌وآمد دارند.

  ایجنت‌ها که به کنار، برخی از سوگلی‌های خبرنگار و عکاس هم هستند. یک زمانی می‌گفتند مایلی‌کهن حسادت می‌کند و خودش می‌خواهد سرمربی شود. اما من قسم جلاله خورده‌ام و جان زن و بچه‌هایم را قسم داده‌ام که دیگر نه مربیگری می‌کنم، نه مدیریت فوتبال، نه سرپرستی و نه مشاور نخواهم شد. من هم مثل بعضی‌ها نیستم که حرفم را عوض کنم.

  آقای قلعه‌نویی در مقطعی از ظلم حرف می‌زد و خیلی‌ها تصور می‌کردند که ممکن است برایش شرایط بد شود. اما پس از مدت زیادی سکوت به تیم‌ملی رسید. شما فکر می‌کنید اینها فکر شده بود؟

  بله. چه اتفاقی افتاد؟ یک زرنگی دیگر کرد. بعد وقتی ایشان را به عنوان سرمربی تیم‌ملی معرفی کردند گفت به من بگویید سرمربی تیم منتخب مردم ایران. اینها همه حرف‌هایی است که ضبط شده و با یک سرچ ساده می‌توانید پیدایش کنید.

  ظاهرا فدراسیون فوتبال علیه شما بیانیه داده؟

  من که کیف کردم. می‌خواهند شکایت کنند، خب شکایت کنند. آن دفعه من ۵ روز رفتم اوین و واقعا خوش گذشت. الان هم استقبال می‌کنم از این قضیه. جالب این که نوشته‌اند عضو هیات‌رئیسه با من تماسی درباره محرم نداشته.

  به نظر می‌رسد با القابی که شما به آقایان قلععه‌نویی، نبی و اصولی داده‌اید کارتان سخت باشد؟

  چرا؟ ببخشید آقای غیراصولی وقتی مدیران فدراسیون در قطر نفری ۲۰ هزار دلار پول گرفتند حرفی نمی‌زد و می‌گفت اطلاعی ندارم. چطور حرفی نداری؟ چه سخنگویی هستی؟ بعد گفتند نبی چ… به نویدکیا گفته پول نداریم تا ته دلش را خالی کند و این سمت را نپذیرد. اگر پول ندارید چطور ۱۵-۱۰ نفر را می‌برید برای قرعه کشی جام‌جهانی در حالی که فیفا دو سه نفرتان را دعوت کرده بود؟

  به نظر می‌رسد انتشار مصاحبه‌تان باز هم ممکن است دردسرساز شود؟

  من واقعیت‌ها را گفتم و اینطوری نیستم که سرم را مثل کبک توی برف کنم. مگر من بد گفتم؟ مگر دو سال قبل صلاحیت علی کریمی برای کاندایداتوری ریاست فدراسیون فوتبال تائید نشده بود؟ چه کارش کردید؟ مگر شده که یک فرد ورزشی برود و وزیر نفت بشود؟ یا شده یک قهرمان ورزشی وزیر علوم شود؟ وقتی به یک قهرمان ورزشی که زحمت کشیده اجازه ورود نمی‌دهند چه کار کند؟ یا فکر می کنید نخبه‌هایی که از کشور می‌روند برای چه می‌روند؟

  معتقدید به آنها اهمیت داده نمی‌شود.

  بله، دو دو تا می شود چهار تا. مگر آقای محسن‌ رضایی در انتخابات ریاست جمهوری حضور نداشتند؟ ایشان در همان مناظره‌ها گفتند پول ما را بعد از دلار و یورو تبدیل به سومین پول قدرتمند منطقه می‌کنند. مگر ایشان معاون اقتصادی رئیس جمهور نبودند؟ یعنی ایشان رئیس جمهوراقتصادی کشور ما بودند. حالا یا اینکه چون خودشان رئیس‌جمهور نشدند کاری نکردند که این خودش خیانت است یا اینکه شعار دادند. البته خود آقای رئیسی هم در آن مناظره‌ها می‌گفتند قیمت مرغ و فلان و فلان که ۵ برابر شده ارزان می‌شود و … من بارها گفتم دستم توی جیبم می‌رود اما سیب‌زمینی نیستم. یک ذره احساس دارم و مشکلات مردمم را لمس می کنم. حالا این آقایان نمی‌توانند حرف ما را بشنوند. ما باید چه کار کنیم؟ برویم با صدای امریکا، بی‌بی‌سی و ایران‌اینترنشنال صحبت کنیم؟ اینها واقعیت‌های جامعه ماست. هر چند آنها (ایران اینترنشنال که مایلی‌کهن با آن مصاحبه کرده) هم بخشی از صحبت‌های من را درباره گروهبان ق… حذف کردند.

  توضیح : نکات و اطلاعاتی که محمد مایلی‌کهن در این مصاحبه عنوان کرده، اطلاعات و ادعای ایشان است و مستندات آن در اختیار این رسانه نیست.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا