اخبار روز

حمایت رئیس صداوسیما از فصل دوم گیلدخت/ جبلی: شما صاحب رسانه هستید و اینجا خانه شماست + تصویر – بلادنیوز

 • حمایت رئیس صداوسیما از فصل دوم گیلدخت/ جبلی: شما صاحب رسانه هستید و اینجا خانه شماست + تصویر – بلادنیوز

  – اخبار فرهنگی –

  به گزارش خبرگزاری بلادنیوز،  پیمان جبلی رئیس صداوسیما در مراسم تجلیل از عوامل سریال «گیلدخت» خطاب به بازیگران این مجموعه تلویزیونی، گفت: رسانه ملی بدون تردید خانه شماست. تلویزیون متعلق به مردم است و تبریک می‌گویم که لبخند رضایت را بر لبان آنها نشاندید. مردم بزرگواری که جلب رضایت‌شان غنیمتی بزرگ است و شما به آن دست یافتید. «گیلدخت» پرمخاطب‌ترین مجموعه در دوره جدید مدیریتی صداوسیما تاکنون بوده و جای افتخار دارد.

  رئیس صداوسیما با اشاره به روند آغاز تولید این مجموعه تلویزیونی در معاونت برون‌مرزی صداوسیما اظهار کرد: زحمات بسیاری برای این کار کشیده شد و در نهایت امروز به اینجا رسید که مردم از شما و از رسانه ملی به تبع کار شما رضایت دارند. این جلسه برگزار شد تا به شما دست مریزاد بگوییم. تشکر اول را مردم از شما کردند و ما هم وظیفه خودمان می‌دانیم از شما قدردانی کنیم.

  «گیلدخت» واقعی نبود اما باورپذیر بود

  وی با اشاره به شعار این دوره مدیریتی سازمان صداوسیما بر دو پایه «هویت محوری» و «عدالت گستری» نیز عنوان کرد: «گیلدخت» مصداق عملی این دو شعار بود و هویت ایرانی، وطن پرستی، باورها و اعتقادات عمیق دینی ایرانی، هویت فرهنگی و تمدنی ایرانی جلوه‌های بسیاری در این کار داشتند. همچنین عدالت در پرداختن و توجه به خرده فرهنگ‌های جامعه ایرانی را در این سریال شاهد بودیم.

  جبلی گفت: نمایش قطعات دیده نشده تاریخ از دیگر ویژگی‌های بارز این کار بود که آن را به شدت باورپذیر کرد. ماجراهای این داستان برگرفته از واقعیت نبود اما به شدت باورپذیر بود زیرا بخش‌هایی از تاریخ دیده نشده ایران را به تصویر می‌کشید و عناصر زیبای هویت ایرانی در دوره قاجار در آن به نمایش گذاشته شد.

  رئیس صداوسیما با بیان اینکه «گیلدخت» داستان بسیار جذاب و پرکششی داشت و خودم به این کار تعلق خاطر پیدا کرده بودم خاطرنشان کرد: در این سریال زیبایی‌های ایران، طبیعت ایران، سنت‌ها و آداب و رسوم ایرانی و حتی ضرب‌المثل‌های آموزنده‌، اشعار زیبا و ادیبانه به خوبی به تصویر کشیده شدند. همچنین احترام به ارزش‌ها و وطن پرستی ایرانی، مردانگی و غیرت در این کار به خوبی نشان داده شد.

  او سپس به ایفای نقش هنرمندان جوان در کنار هنرمندان پیشکسوت اشاره کرد و گفت: این یک تجربه جذاب و الگو برای رسانه ملی بود که از استعدادها و ظرفیت‌های جوانان در کنار پیشکسوت‌ها استفاده کنیم.

  علاقه ایرانی‌ها به «جومونگ» و روایت جالب رایزن فرهنگی کره جنوبی + فیلم

  مردم خوراک خوب می‌خواهند

  جبلی در ادامه با تأکید بر اینکه رسانه ملی باید پناه قابل اعتماد برای خانواده‌ها باشد گفت: تلویزیون امانتی در دستان ماست و باید خوراک خوب به مردم بدهیم. مردم می‌خواهند تلویزیون به فرهنگ تاریخ، ارزش‌ها و افتخاراتشان احترام بگذارد. این امانت به صورت مشترک بر دوش ما و شما هنرمندان است و باید تلاش کنیم به‌درستی این امانت را پاس بداریم.

  رئیس صداوسیما همچنین با بیان اینکه درِ صداوسیما به روی همه شما باز است عنوان کرد: شما صاحب رسانه هستید و اینجا خانه شماست و ما موظفیم شرایطی را فراهم کنیم که مردم از تولیدات خوب بهره‌مند شوند. از این رو، آنچه را در توان داریم به کار می‌گیریم و از آثار خوب حمایت می‌کنیم.

  «گیلدخت» ادامه دارد؟

  او در پاسخ به پرسش بازیگر نقش اسماعیل در سریال «گیلدخت» درباره ساخت فصل دوم سریال عنوان کرد: تصمیم‌گیری در این باره باید به اهل فن سپرده شود اما علاقه شخصی‌ام ساخت فصل دوم است و اگر قرار شد فصل دوم ساخته شود، حمایت خواهیم کرد.

  در ادامه مهدی مجتهد، قائم مقام صداوسیما در سخنانی گفت: تولید این مجموعه نمایشی در معاونت برون‌مرزی و در زمانی که آقای جبلی در این معاونت حضور داشتند، شکل گرفت و هدف این بود سنت‌ها و آداب و رسوم کشور را به خوبی نمایش بدهیم تا مخاطبانمان چه در داخل و چه در خارج از کشور با سنت‌ها و آداب و رسوم و فرهنگ ما آشنا شوند. جزئیات با همین نگاه و برای معرفی سنت‌ها در فیلمنامه گنجانده شد. از همه آنها که ما را کمک کردند تشکر می‌کنم.

  در ادامه احمد نوروزی، معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما ضمن قدردانی از عوامل ساخت «گیلدخت» گفت: خوشبختانه این اثر نمایشی برون‌مرزی هم مورد اقبال داخلی قرار گرفت و هم دوبله و توزیع بین‌المللی آن در آستانۀ آغاز است. دوبله زبان عربی سریال هم آغاز خواهد شد و درخواست‌هایی داشتیم که کار به چند زبان دیگر نیز دوبله یا حتی زیرنویس شود؛ چرا که به جهت جذابیت و خوش‌فرمی از آن استقبال شده است.

  سپس محسن برمهانی، معاون سیما با بیان اینکه اگر با نگاه بین‌المللی یک اثر را تولید کنیم مخاطب ما آن را خوب می‌بیند و «گیلدخت» از امتحان‌هایی بود که در این زمینه انجام دادیم و نتیجه خوب از آن حاصل شد، اظهار کرد: «گیلدخت» در حافظه تاریخی مردم خواهد ماند و سال‌ها درباره‌اش سخن خواهند گفت. زمان و نحوه پخش سریال خوب بود و عادت قدیمی مردم برای تماشای سریال در آخر هفته‌ها دوباره زنده شد. لذا از معاونت برون‌مرزی که این مجموعه را برای پخش در اختیار معاونت سیما قرار دادند، قدردانی می‌کنم.

  علاقه فراوان اندونزیایی‌ها به سریال‌های مذهبی ایرانی

  قصد داریم اثرگذارتر باشیم

  در بخشی دیگر احسان کاوه، قائم‌مقام معاون برون‌مرزی صداوسیما نیز با اشاره به اینکه از تمام زحماتی که دوستان ما متحمل شدند قدردانی می‌کنم گفت: مأموریت این کار معرفی ایران به جهان است. ایرانی که از هر لحاظ بی‌نظیر و یکتاست. معرفی ایران می‌تواند کمک کند تا در انتقال پیام و معنا به دیگر جوامع به فهم مشترک با آنان برسیم.

  وی ادامه داد: ما عمدتاً در رسانه‌های برون‌مرزی کار خبری می‌کنیم، 50 شبکه رادیویی، تلویزیونی و وب‌سایت به بیش از 30 زبان دنیا داریم. برای آنکه مردمی‌که به این 30 زبان گویش می‌کنند خبر، پیام و محتوای ما درک کنند لازم است که ما را بشناسند و برای دستیابی به این منظور هیچ بستری مهیاتر از بستر درام و نمایش نیست.

  کاوه تأکید کرد: قصد داریم به شکل اثرگذاری در میدان حضور داشته ‌باشیم. طراحی ما برای آینده معاونت برون‌مرزی این است که بر بستر درام متمرکز شویم و فرهنگمان را به مردم جهان بشناسانیم و دارای گفتمان مشترکی شویم.

  خستگی از تنمان بیرون آمد وقتی مردم سریالمان را دیدند

  محمدرضا شفیعی، تهیه کننده مجموعه «گیلدخت» هم در سخنانی گفت: در روزگاری که «گیلدخت» پخش می‌شد، ویدئویی را برایم ارسال کردند که در آن سکانسی از فیلمی را جدا کرده بودند که دختری با ادبیات سخیفی پدرش را خطاب می‌کرد و زیر گوش او می‌زد و این را کنار سکانسی از گیلدخت قرار داده بودند که دختر قصه ما در آن آستین پدر را به مثابه دست پدر می‌بوسید و این نشان می‌دهد بسیاری از مفاهیمی‌که لازم است در قالب ساختارهای نمایشی قرار بگیرد و بدون شعارزدگی در لایه لایه قصه بیاید، بر جان مخاطب نشسته است و برای خودم هم جالب بود که این مفاهیم ارزشمند از سوی مخاطب هم درک شده است.

  وی ادامه داد: بیشتر از آنکه این کار پروژه‌محور باشد، وظیفه‌محور بود و از روز اول تصمیم ما بر این بود که هرچه در توان داریم برای این کار بگذاریم.

  شفیعی با بیان اینکه عوامل با عشق ایستادند، این عشق به مردم منتقل شد و وقتی مردم از آن استقبال کردند، خستگی از تن‌ عوامل سریال بیرون رفت گفت: مردم ما حقشان است که سریال و فیلم خوب ببینند. آنها با حجم زیادی از داده‌های غیرفرهنگی مواجه‌اند که دشمنان ما با هر نیتی تولید می‌کنند و از این حیث مظلوم‌اند.

  کدام سریال‌ایرانی هنگام پخش خیابان‌های ترکیه‌ را خلوت می‌کرد؟

  به خاطر مردم کار کردیم

  مجید آسودگان، نویسنده «گیلدخت» نیز با بیان اینکه هر درامی‌شبیه یک سیستم است و وقتی خوب کار می‌کند که همه عوامل اجرای آن خوب کار کنند اظهار کرد: اگر دیده شدیم حاصل تلاش همه عوامل بوده ‌است. ما می‌دانستیم که چه زحماتی کشیده شده و حاصل کار چقدر می‌تواند شیرین باشد و به همین خاطر سختی‌ها را تحمل می‌کردیم.

  وی ادامه داد: اگر تلاش کردیم، کم یا زیاد به خاطر مردم بوده و خداوند را شاکریم که «گیلدخت» دیده شده و موردپسند واقع شده است. ما بازخوردهای خوبی از شهرهای مختلف دریافت کردیم و همه لحظاتی که خسته می‌شدیم، به خاطر مردم ادامه می دادیم. البته بعدها باید نقاط قوت و ضعف مان را آسیب شناسی کنیم. خداوند را شاکریم که در روایت، به اهدافی که داشتیم رسیدیم.

  پشت صحنه سریال «فراری» چه می‌گذرد؟/ اینجا همه چیز واقعی است + عکس

  مجید اسماعیلی، کارگردان این مجموعه هم در سخنانی عنوان کرد: «گیلدخت» را در شرایط بسیار سختی ساختیم و اینکه «گیلدخت» به ثمر نشست، حاصل یک غیرت جمعی است. درخواست می‌کنم به دیگر جوان‌ها نیز اعتماد شود و جوانان بیشتر تحت حمایت قرار بگیرند.

  در ادامه این نشست بازیگران و سایر عوامل این مجموعه تلویزیونی که از میان آنها می‌توان به محمود پاک نیت، محمد فیلی، فریبا متخصص، شقایق فراهانی، میترا رفیع، رامتین خداپناهی، فخرالدین صدیق شریف، رضا اکبرپور، یوسف صفری بختیاری، محمد معتمدی، نفیسه روشن و امین میری اشاره کرد، در فضایی صمیمانه به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پیرامون سریال پرداختند و در پایان از سوی رئیس صداوسیما تقدیر شدند.

  انتهای پیام/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا