اخبار روز

تغییر موضع امیرالشعرای جهان عرب در قبال جبهه مقاومت – بلادنیوز

 • تغییر موضع امیرالشعرای جهان عرب در قبال جبهه مقاومت – بلادنیوز

  – اخبار فرهنگی –

  به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری بلادنیوز، حملات پی در پی و و حشیانه رژیم صهیونیستی به خاک غزه و کشتار بی‌رحمانه غیر نظامیان واکنش‌های متعددی را در میان اهل فرهنگ و هنر جهان عرب در پی داشته است؛ واکنش‌هایی که عموماً برخلاف سیاست سکوت و مماشاتی است که در این مدت از سوی سران جهان عرب دیده می‌شود. از جمله این واکنش‌ها که جزو تأثیرگذارترین آنها نیز بوده است، تغییر موضع تمیم البرغوثی، امیرالشعرای جهان عرب در قبال جبهه مقاومت و ایران است. مرتضی حیدری آل کثیر، شاعر و پژوهشگر، در یادداشتی شفاهی به معرفی این چهره ادبی و دیدگاه او در قبال فلسطین، مقاومت و عملیات وعده صادق پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

  تمیم البرغوثی(1977) فرزند مرید البرغوثی شاعر فلسطینی و رضوی عاشور، رمان‌نویس مشهور مصری است. تمیم در حال حاضر از مشهورترین شاعران جهان عرب است؛ به طور که بخشی از مراسم جام جهانی قطر به شعرخوانی او اختصاص داشت.

  البرغوثی پیش از اتفاقات 7 اکتبر، در قامت یک ادیب توانمند و پرمخاطب در میزانسنی ساده اما در عین حال جذاب در صفحه یوتیوب خود ضمن تحلیل آینده جنگ میان فلسطین و رژیم صهیونیستی، به حمایت از مردم خود می‌پرداخت. او که دکتری علوم سیاسی از دانشگاه واشنگتن آمریکا دارد و خارج از مرزهای فلسطین زندگی می‌کند، همواره کوشیده است با کلمه و کلام خود به حمایت از مردم میهن خویش بپردازد. او توانست با قصیده «فی القدس» که از آثار مشهور اوست، پیش از عادی‌سازی روابط میان امارات با رژیم صهیونیستی در مسابقه امیر الشعرایی جهان عرب در این کشور(امارات) شرکت و جایزه را از آن خود کند؛ جایزه‌ای که هم از نظر مالی و هم از حیث ادبی در جایگاه قابل قبولی در جهان عرب قرار دارد.

  از امتیازات البرغوثی این است که خوانش قوی از اشعار دارد، او با لحن و صدای تأثیرگذار هر مخاطبی را همراه خود می‌کند و همین امر سبب شده است تا مخاطبان قابل توجهی صفحات او در فضای مجازی را دنبال کنند.

  شعر , ادبیات مقاومت , کشور فلسطین , عملیات وعده صادق ,

  برغوثی پیش از عملیات طوفان‌الاقصی، با احتیاط از جبهه مقاومت صحبت می‌کرد؛ گویی مخالف حضور این جبهه در برخی کشورها مانند سوریه بود. اما پس از عملیات هفت اکتبر و عملیات وعده صادق، موضع خود را روشن کرد و به حمایت از مردم فلسطین، حماس و ایران پرداخت.

   او پیوسته در این ایام با انتشار توییت‌های کوتاه، توانست در رسانه‌های جهان عرب تأثیرگذار باشد. او شاعر خوش‌ذوقی است که می‌تواند الهام‌بخش شاعران در دیگر کشورهای اسلامی از جمله ایران باشد.

  عملیات وعده صادق اقتدار ایران را نشان داد

  از جمله آثار او منظومه «حدیث الکسا» است که استفاده‌ای نمادین از حدیث کسا کرده است. برغوثی در این اثر آورده است:

  من فقه نمی‌دانم/ و نمی‌توانم درباره درست یا سست بودن سند حدیث کسا اظهار نظر کنم/ اما بر این باورم کسانی که وطن خود را به اسرائیل فروختند/ از زیر لوای این کسا خارج شدند/ و کسانی که مقاومت می‌کنند/ همچنان زیر سایه این کسا هستند …

  شعر «حدیث الکسا»، اثر چالش‌برانگیزی است که موضع شاعر در قبال آرمان فلسطین را به خوبی روشن می‌کند. از دیگر کارهای مشهور او قصیده «فی القدس» است که ترجمه‌ای از آن توسط دکتر محمدعلی آذرشب، استاد دانشگاه تهران، در دیدار شاعران مقاومت با رهبر معظم انقلاب ارائه شده است.

  انتهای پیام/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا