اخبار روز

بخشنامه افزایش ۲۷درصدی دستمزد ۱۴۰۲ کارگران ابلاغ شد – بلادنیوز

 • بخشنامه افزایش ۲۷درصدی دستمزد ۱۴۰۲ کارگران ابلاغ شد – بلادنیوز

  – اخبار اقتصادی –

  به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری بلادنیوز، سیصد و چهاردهمین جلسه شورای‌عالی کار با حضور شرکای اجتماعی بعد از هشت ساعت مذاکره در 29 اسفند 1401 به نتیجه رسید و حداقل حقوق کارگران با 27 درصد افزایش تعیین شد.

  این مصوبه شورای‌عالی کار برای اجرا در بنگاههای تولیدی و کارخانه‌ها باید در قالب بخشنامه‌ای از سوی وزارت کار اعلام شود.

  شورای‌عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت؛ کارفرمایان و کارگران) در جلسه مورخ 1401/12/29 پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال 1402 در اجرای ماده (41) قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هرچه بیشتر میزان درآمد آنان با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و شرایط اقتصادی جامعه؛ حفظ و نگهداشت نیروی کارآمد و ماهر و انتظام مزدی در کارگاه‌ها بخشنامه حداقل دستمزد سال 1402 و دستورالعمل‌های تبعی آن را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.

  بخشنامه مذکور به امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستورالعمل‌های تبعی آن به امضای مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت اجرا ابلاغ شد.

  به گزارش بلادنیوز، به‌دنبال افزایش 27درصدی حداقل دستمزد 1402 پایه حقوق کارگران از چهار میلیون و 179 هزار تومان به 5 میلیون و 307 هزار و 330 تومان رسید و با محاسبه مبلغ حق مسکن، بن خواربار و حق اولاد به هشت میلیون و 82 هزار و 60 تومان افزایش پیدا کرد.

  مبلغ بن خواربار کارگران، یک‌میلیون و 100هزار تومان و حق مسکن 900هزار تومان تعیین شد، حق مسکن جهت اجرا باید به تصویب هیئت دولت برسد.

  میزان افزایش برای کارگران سایر سطوح مزدی نیز 21 درصد به‌اضافه‌ مبلغ 83596 ریال روزانه تصویب شد، همچنین،  پایه سنوات 210هزار تومان تعیین شد.

  متن کامل بخشنامه مزد را بخوانید.

  انتهای پیام/+

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا