اخبار روز

کدام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو بیشترین سود را دارد؟ + مقایسه قیمت خودروها – بلادنیوز

 • کدام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو بیشترین سود را دارد؟ + مقایسه قیمت خودروها – بلادنیوز

  به گزارش بلادنیوزبه نقل از تابناک، اگر جدول قیمت های خودرو طرح یکپارچه خودرو در مرحله دوم را ببینید اختلاف قیمت بازار و کارخانه خودروها با هم تفاوت دارد. در ادامه به بررسی دقیق اختلاف قیمت و میزان سود خودروهای طرح یکپارچه خودرو میپردازیم.

  انتخاب اولویت های خودرویی

  از صبح روز سوم خرداد ماه سامانه یکپارچه فروش خودرو به آدرس https://esalecar.ir/ برای انتخاب ۵ اولویت خودرویی برای متقاضیانی که از تاریخ ۲۰ تا ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۰۰ میلیون تومان به نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وکالتی و مسدود کرده باشند، فعال شده است.

  کدام خودرو در سامانه یکپارچه سود بیشتری دارد؟

  قیمت اف‌ام‌سی SX5 در کارخانه و بازار نزدیک ۱۴۰ درصد تفاوت دارد. این حاشیه سود برای خریداران محصولات سایپا در مرحله دوم فروش یکپارچه بین ۳۵ تا ۴۵ درصد تخمین زده می‌شود.

  قیمت خودروهای سایپا در کارخانه و بازار به شرح جدول زیر است.

  کدام خودرو در سامانه یکپارچه سود بیشتری دارد؟

  قیمت خودروهای شرکت‌های مونتاژی در کارخانه و بازار نیز آورده شده است.

  اختلاف قیمت خودروهای یکپارچه

  اختلاف قیمت خودروهای سامانه یکپارچه با بازار آزاد

  اف‌ام‌سی SX۵ از همه محصولاتی که سایپا و مونتاژکاران در مرحله دوم فروش سامانه یکپارچه عرضه کردند، بین کارخانه و بازار تفاوت قیمت بیشتری دارد؛ تقریبا ۱۴۰ درصد.

  با رسمی‌شدن مصوبه شورای رقابت درباره قیمت محصولات مونتاژی، فرداموتورز مجاز است از متقاضیان اف‌ام‌سی SX۵ حدود ۶۴۵ میلیون دریافت کند، ولی همین محصول در بازار آزاد نزدیک یک میلیارد و ۵۴۰ میلیون ارزش دارد. آن طرف فعلا کمترین گپ قیمت را برای کوییک اتوماتیک پلاس شاهد هستیم. چون خریداران کوییک اتوماتیک پلاس در این مرحله نهایتا ۳۵ درصد کمتر از بازار آزاد برای این محصول هزینه می‌کنند. ثبت‌نام در سامانه یکپارچه و انتخاب اولویت‌ها توسط متقاضیان از روز چهارشنبه سوم خرداد شروع شده و تا روز دهم این ماه ادامه دارد.

  اختلاف قیمت خودروهای سایپا؛ حداکثر ۴۵ درصد

  حالا که پاسخ سوال کدام خودرو در سامانه یکپارچه سود بیشتری دارد؟ را دانستیم می خواهیم درباره درصد سود خودروها بیشتر بدانیم. قیمت محصولات سایپا در دومین مرحله فروش سامانه یکپارچه خودرو بین ۳۵ تا ۴۵ درصد کمتر از بازار آزاد است. براساس جدول نصفه‌ونیمه‌ای که به‌عنوان محصولات سایپا در مرحله دوم سامانه یکپارچه دردسترس قرار دارد، تفاوت قیمت ساینا S بین کارخانه و بازار دقیقا ۴۵ درصد است و خرید آن می‌تواند سود بیشتری برای خریداران نسبت به سایر محصولات سایپا داشته باشد.

  سایپا از متقاضیان ساینا S دنده‌ای در این مرحله حدود ۲۴۱ میلیون دریافت می‌کند و همین محصول را در اولین روزهای خرداد امسال در بازار آزاد نزدیک ۳۵۰ میلیون تومان یعنی ۱۰۹ میلیون تومان بیشتر از نرخ کارخانه می‌فروشند که به‌معنی حاشیه سود ۴۵ درصدی آن است. بعد از ساینا s، بیشترین تفاوت قیمت برای مدل‌های مثل ساینا s اتوماتیک و شاهین G محاسبه می‌شود که معادل ۴۰ درصد است. چون قیمت ۳۲۱ میلیون تومانی ساینا S اتوماتیک در کارخانه، در جریان معاملات بازار آزاد به حدود ۴۵۰ میلیون تومان رسیده و در بازار آزاد شاهین G را ۵۹۵ میلیون تومان (۱۷۰ میلیون بیشتر از بازار) می‌فروشد.

  تفاوت قیمت کوییک اتوماتیک هم فعلا ۳۵ درصد است، اما، چون هنوز تکلیف قیمت امثال کوییک GX و اطلس شاهین اتومات مشخص نیست، نمی‌توانیم برآورد درستی از حاشیه سود آن‌ها داشته باشیم.

  اختلاف قیمت محصولات مونتاژی؛ حداکثر ۱۴۰ درصد

  اختلاف قیمت خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه دست‌کم ۵۵ درصد است و نهایتا حدود ۱۴۰ تخمین زده می‌شود. به‌این ترتیب در این مرحله تفاوت قیمت محصولات مونتاژی بین کارخانه و بازار از تمام مدل‌های داخلی که تکلیف قیمتشان مشخص شده، بیشتر است. حالا از بین این محصولات مونتاژی اف‌ام‌سی SX۵ با حاشیه سود ۱۳۸ درصدی بیشترین گپ قیمت را تجربه می‌کند.

  چون با پذیرش مصوبه شورای رقابت، حالا شرکت فرداموتورز بابت اف‌ام‌سی SX۵ از هر متقاضی تقریبا ۸۹۶ میلیون تومان دریافت می‌کند و الان که ابتدای خرداد هستیم، قیمت اف‌ام‌سی SX۵ در بازار آزاد به یک میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان رسیده است. وقتی همین محاسبات را برای سایر خودروهای مونتاژی حاضر در مرحله دوم فروش سامانه یکپارچه انجام می‌دهیم، اف‌ام‌سی T۵ با حاشیه سود ۱۰۲ درصدی رتبه دوم را دراختیار می‌گیرد و رتبه سوم به صورت مشترک به تیگو ۸ پرو مدیران‌خودرو و جک S ۳ بهمن‌موتور می‌رسد که تفاوت قیمت ۹۶ درصدی را بین کارخانه و بازار تجربه می‌کنند.

  آن طرف کمترین حاشیه سود را ام‌وی‌ام X ۵۵ پرو تجربه می‌کند که خریداران آن در مرحله دوم فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه، ۵۵ درصد کمتر از بازار آزاد دست‌به‌جیب می‌شوند. نکته جالب این است که همین ام‌وی‌ام X ۵۵ پرو از تمامی مدل‌هایی که سایپا عرضه کرده است، حاشیه سود بیشتری برای خریداران دارند.

  قیمت خودروهای مرحله دوم طرح یکپارچه چند؟

  در بالا شرح پاسخ سوال کدام خودرو در سامانه یکپارچه سود بیشتری دارد؟ را آوردیم. در ادامه به قیمت های خودروه در طرح یکپارچه خودرو پرداخته ایم.

  گام دوم مرحله دوم فروش خودروها از مسیر سامانه یکپارچه (ثبت پنج اولویت خودرویی متقاضیان) از سوم خرداد ماه آغاز شده و تا دهم ادامه دارد. با توجه به اینکه خودروهای مونتاژی مصوبه شورای رقابت را داشت و خودروسازان ملزم به اجرای آن بودند، پس از گذشت چند روز در نهایت آن‌ها این مصوبه را پذیرفتند، اما قیمت‌های اعلامی از سوی شرکت‌ها متقاضیان را سردرگم کرده و نمی‌دانند کدام قیمت‌ها ملاک است که در این گزارش به این موضوع پرداختیم.
  پس از ارسال اطلاعات متقاضیان واجد شرایط از بانک‌ها به سامانه، سایت سامانه از چهارشنبه گذشته (سوم خرداد) فعال شد تا مشتریان بتوانند برای انتخاب پنج اولویت خودرویی مورد نظر خود اقدام کنند تا در لیست نوبت‌دهی یا حق تقدم خرید خودروهای داخلی بر مبنای لیست انتظار قرار گیرند.

  هر چند که سامانه طی دو روز اول (چهارشنبه و پنجشنبه) با اختلال همراه بود، اما از شامگاه روز پنجشنبه، این اختلال که دلیل آن مشکل زیرساختی در عین ترافیک بالای سایت سامانه اعلام شد، برطرف شد و مشتریان تا پایان پنجشنبه شب، ۳۰۰ هزار خودرو ثبت‌نام کردند. سایت سامانه برای این ثبت درخواست خودرویی متقاضیان تا چهارشنبه هفته جاری (۱۰ خرداد) فعال خواهد بود.
  گفتنی است که این طرح در سه قالب طرح ویژه متقاضیان عادی، طرح قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و همچنین طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اجرایی می‌شود و ۲۳ محصول از چهار شرکت سایپا، مدیران‌خودرو، کرمان‌موتور و فرداموتورز با قیمت کارخانه‌ای (مصوب شورای رقابت) عرضه شده است.

  سوال رایج: قیمت شورای رقابت یا کارخانه؟

  یکی از نکات حائز اهمیت این طرح، قیمت خودروهای مونتاژی عرضه شده به سبب مباحثی بود که بر سر آن‌ها وجود داشت و به کلافی سردرگم تبدیل شده بود و مردم نمی‌دانستند خودروهای عرضه شده در این طرح را بالاخره قرار است با کدام قیمت (قیمت مصوب شورای رقابت یا قیمت اعلامی توسط کارخانه‌ها) ثبت‌نام و خریداری کنند.

  ماجرای شورای رقابت

  یادآور می‌شود که در نخستین روزهای نیمه دوم فروردین ماه امسال، شورای رقابت تصمیم گرفت برای اولین بار بر قیمت خودروهای مونتاژی هم دست بگذارد و تعیین‌کننده قیمت محصولات شرکت‌های خودروسازی باشد که تاکنون از آن‌ها به عنوان خودروسازان خصوصی نام برده می‌شد، اما اکنون که همه سازوکار آن‌ها از قیمت تا نحوه فروش و… با نظر و دستور نهادهای ذی ربط دولتی تعیین می‌شود، دیگر تفاوتی با ایران‌خودرو و سایپا ندارند.
  همان طور که اشاره شد، تصمیم قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی توسط شورای رقابت در جلسه روز ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ اتخاذ شد؛ اما پروسه تصویب، یک ماه به طول انجامید و پس از امروز و فرداهای بسیار شورای رقابت برای تعیین تکلیف این موضوع، در نهایت قیمت خودروهای مونتاژی ۱۶ اردیبهشت ماه تصویب و یک روز بعد اعلام شد؛ پس از آن هم دو هفته تصویری از این مصوبه منتشر نشد و مشخص نبود که مصوبه شورای رقابت به کدام نهاد ابلاغ شده بود. ضمن اینکه وزارت صمت یا سازمان حمایت هم هیچ ابلاغیه‌ای به شرکت‌های خودروساز ارسال نکردند؛ بدین ترتیب با توجه به اینکه قیمت خودروهای مونتاژی تعیین تکلیف نشده بود، خودروسازان مونتاژی هم بر سر قیمت‌های جدید خود که بر اساس تورم و افزایش هزینه‌های تولید در سال جدید اعمال کرده بودند، ایستادند.
  در نهایت، اما وزارت صمت در جلسه‌ای با حضور نمایندگان پنج شرکت خودروساز مونتاژی و مسئولان سازمان حمایت، تکلیف خودروهای مونتاژی را مشخص کرد و خودروسازان بالاخره مصوبه شورای رقابت را پذیرفته و ملزم به عرضه محصولات با قیمت‌های مصوب شورای رقابت شدند؛ پس از آن نیز سازمان حمایت در اطلاعیه‌ای، ضوابط قیمت‌گذاری و فروش خودروهای مونتاژی را به شرکت‌های خصوصی اعلام کرد.

  قیمت خودروهای عرضه شده در مرحله دوم فروش یکپارچه چند؟

  در نهایت باید گفت که با توجه به پذیرش مصوبه شورای رقابت توسط خودروسازان خصوصی و الزام آن‌ها به عرضه با این قیمت‌ها در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، خودروهای این مرحله (هم محصولات عرضه شده توسط سایپا و همچنین قیمت خودروهای مونتاژی) به شرح زیر است:

  قیمت خودروهای طرح یکپارچه

  گفتنی است، بر اساس آنچه که اعلام شده، قیمت بر اساس مصوبه شورای رقابت برای عرضه محصولات در مرحله دوم سامانه یکپارچه فروش خودروهاست. این قیمت‌ها، قیمت مصوب برای تحویل در زمان حاضر است و افرادی که در مرحله دوم سامانه یکپارچه ثبت‌نام می‌کنند، متناسب با نوبتی که برای آن‌ها تعیین می‌شود به قیمت زمان تحویل باید واریز وجه کنند؛ با این حال، قیمت‌های مصوب فعلی خودروها می‌تواند راهنمای مشتریان باشد.
  ضمن اینکه برخی محصولاتی که خودروسازان در این مرحله عرضه کرده‌اند، مدل‌های جدید محسوب می‌شوند و در جدول مصوب شورای رقابت وجود نداشته و این خودروها فعلا قیمت مصوب ندارند؛ هر چند می‌توان متناسب با محصولات هم‌رده، قیمت تقریبی آن‌ها را تخمین زد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا