اخبار روز

قیمت خرید تضمینی گندم اصلاح شود/ ارائه پیشنهاداتی برای یارانه کشت یا جایزه تحویل – بلادنیوز

 • قیمت خرید تضمینی گندم اصلاح شود/ ارائه پیشنهاداتی برای یارانه کشت یا جایزه تحویل – بلادنیوز

  – اخبار سیاسی –

  علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری بلادنیوز، ضمن تأکید بر اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، گفت: گندم یک کالای استراتژیک است و باید تلاش کنیم نیاز کشور در داخل تأمین شود.

  نرخ 13هزارتومانی خرید تضمینی گندم غیرمنصفانه است/ کشاورزان رغبتی برای تولید ندارند

  وی افزود: با توجه به تحولات بین‌المللی ممکن است تولید گندم در جهان کاهش یابد و یا از این محصول به‌عنوان سلاح استفاده شود و در اختیار سایر کشورها قرار ندهند لذا ما باید خود را برای همه شرایط آماده کنیم و در زمینه تولید گندم به خودکفایی برسیم.

  عباسی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که مجلس در این دوره انجام داد موضوع اصلاح شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی بود و یکی از این موارد این بود که تولیدکنندگان در شورای مذکور حضور داشته باشند و برای قیمت تمام‌شده نظر بدهند.

  وی ادامه داد: نکته دیگر این بود که پیش از آغاز فصل کشت قیمت محصولات کشاورزی تعیین شود که بر اساس این قیمت کشاورز کشت یک محصول را انتخاب کند.

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تذکر اینکه تعیین قیمت محصولات کشاورزی در هر سال باید متناسب با تورم و قیمت جهانی آن محصول تعیین شود، گفت: اگر قیمت محصول با قیمت جهانی آن اختلاف زیادی داشته باشد، قطعاً فروش محصول به دولت انجام نمی‌شود و امکان قاچاق آن به خارج از کشور وجود دارد لذا باید بین قیمت داخل و خارج تناسب وجود داشته باشد.

  وی با یادآوری اینکه “قیمت خرید گندم در شهریور سال گذشته 11 هزار و پانصد تومان به‌علاوه هزار و پانصد تومان یارانه کشت تعیین شد”، گفت: سال گذشته این قیمت با توجه به تورم، قیمت ارز و قیمت جهانی گندم قیمت مناسبی بود.

  عباسی با بیان اینکه اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم امری ناگزیر است، اظهار کرد: با توجه به تورم و افزایش قیمت ارز و قیمت جهانی گندم این نگرانی وجود دارد که کشاورزان با قیمت فعلی گندم را به دولت نفروشند که این باعث می‌شود دولت گندم وارد کند همچنین عدم تغییر خرید تضمینی گندم و رقم پایین آن این نگرانی را به وجود می‌آورد که گندم جایگزین نهاده‌های دامی شود.

  وی خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون  در جلسه‌ای که با مسئولان مربوطه در کمیسیون کشاورزی داشتند بر اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم تأکید کردند، اما اینکه به چه قیمتی برسد باید در شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی تعیین شود؛ و یا اینکه پیشنهاد شد که قیمت پایه تعیین شود اما یارانه کشت و یا جایزه تحویل گندم به دولت در نظر گرفته شود تا کشاورز ترغیب شود که محصول خود را به دولت بدهد.

  نماینده کرج در مجلس در پایان تأکید کرد: البته افزایش قیمت خرید تضمینی گندم باید منطقی باشد و آثار تورمی محصولی مثل گندم را در نظر بگیریم چرا که قیمت گندم بر بسیاری از محصولات اثر دارد.

  انتهای پیام/+

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا