اخبار روز

ترکیه از ایران تقاضای افزایش واردات نفت دارد – بلادنیوز

 • ترکیه از ایران تقاضای افزایش واردات نفت دارد – بلادنیوز

  به گزارش بلادنیوزبه نقل از ایسنا، معاون وزیر نفت در امور گاز از تقاضای ترکیه از ایران برای افزایش واردات گاز به این کشور خبر داد و گفت: مطالبات گازی ایران از عراق هشت میلیارد یورو است.

  مجید چگنی در حاشیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان اینکه امسال بهره‌برداری از گازرسانی به ۲۴ شهر، ۲۳۰۰ روستا و بیش از ۴۱۰۰ صنعت را در دستور کار داریم، گفت: همچنین آغاز عملیات گازرسانی به ۱۶ شهر، ۱۶۰۰ روستا و حدود ۱۹۰۰ صنعت در برنامه شرکت ملی گاز ایران است.

  وی افزود: اکنون بیش از ۹۸.۵ درصد شهرها و ۸۵ درصد روستاهای کشور گازرسانی شده‌اند، باقی شهرها و روستاهای کشور نیز با توجه به تکالیف قانونی و اسناد بالادستی به شبکه گاز کشور متصل خواهند شد.

  وی با بیان اینکه اکنون اولویت گازرسانی با مناطق محروم و کم‌برخوردار سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بخش‌هایی از کرمان، آذربایجان غربی، کردستان و مناطق سخت‌گذر است، گفت: تلاش می‌شود بخش اعظم این مناطق تا سال آینده گازرسانی شود.

  پروژه ۵۰۰ میلیون یورویی در سیستان و بلوچستان در آستانه بهره‌برداری

  معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه پروژه‌های بسیار خوبی از سوی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در حال اجراست، گفت: اکنون چند پروژه در مرحله بهره‌برداری است که مهم‌ترین آنها پروژه انتقال گاز ایرانشهر به چابهار با اعتبار ۵۰۰ میلیون دلار است که به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

  چگنی با اشاره به برنامه‌های صادرات گاز به کشورهای همسایه، از درخواست ترکیه برای افزایش مقدار واردات گاز از ایران خبر داد و گفت: کارشناسان دو کشور در حال بررسی تمدید این قرارداد هستند و مذاکرات ادامه داد.

  طلب ۸ میلیارد یورویی ایران از عراق

  معاون وزیر نفت در امور گاز همچنین با اشاره به توافق برای تمدید قرارداد صادرات گاز با عراق، اظهار کرد: تمهیدهای لازم برای پرداخت گازبهای عراق به ایران نیز در حال بررسی است و زمانی که این موضوع قطعی شد، قرارداد با این کشور تمدید می‌شود. مطالبات گازی ایران از عراق هشت میلیارد یورو است.

  چگنی با بیان اینکه کشورهای پاکستان، افغانستان و عمان خواستار واردات گاز از ایران هستند و مذاکرات با این کشورها در دستور کار و درحال بررسی است که البته زیرساخت‌های لازم برای امضای قرارداد با برخی کشورها هنوز مهیا نیست، گفت: از سویی سوآپ روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان هم در حال اجراست و واردات گاز از ترکمنستان هم در دستور کار است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا