اخبار روز

“رضامراد صحرایی” کیست؟/ “۶ سال سابقه تدریس در مدارس” پشتوانه سکان‌دار جدید وزارتخانه – بلادنیوز

 • “رضامراد صحرایی” کیست؟/ “۶ سال سابقه تدریس در مدارس” پشتوانه سکان‌دار جدید وزارتخانه – بلادنیوز

  – اخبار اجتماعی –

  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری بلادنیوز، امروز “رضامراد صحرایی” با کسب رأی اعتماد شکننده (167 موافق و 86 مخالف) از مجلس شورای اسلامی به‌عنوان هفدهمین وزیر آموزش و پرورش وارد این وزارتخانه شد.

  او پیش از انتخاب به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش، ریاست دانشگاه فرهنگیان را عهده‌دار بود.

  سوابق آموزشی، علمی، پژوهشی و مدیریتی رضامراد صحرایی بدین شرح است:

  استادتمام رشته زبان‌شناسی و آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبایی

  سوابق تحصیلی

  دانش‌آموخته دانشسرای تربیت معلم شهید رجایی

  کارشناسی دبیری زبان انگلیسی، کارشناسی ارشد زبان‌شناسی همگانی و دکتری زبان‌شناسی همگانی دانشگاه علامه طباطبایی.

  فقط 6 سال تجربه معلمی در کارنامه صحرایی

  در سوابق معلمی وزیر جدید آموزش و پرورش، فقط 6 سال سابقه فعالیت در شغل معلمی مشاهده می‌شود و عمده پست‌های دیگر او در بحث تألیف کتاب درسی، تدریس دانشگاه، مدیرکلی بنیاد شهید و عضویت در فرهنگستان زبان فارسی بوده است.

  سوابق معلمی

  ورود به دانشسرای مقدماتی 1370

  آموزگار مدارس ابتدایی در مناطق روستایی استان لرستان (1375ـ1374)

  دبیر زبان انگلیسی مدارس دخترانه و پسرانه بخش گودین و دبیر مراکز پیش‌دانشگاهی شهرستان کنگاور به‌مدت 5 سال (1384ـ1379)

  عضو شورای برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی مرتبط با زبان و ادبیات فارسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

  عضو گروه تألیف کتاب‌های نگارش پایه‌های دهم و یازدهم

  ارائه الگوی برتر آموزش زبان انگلیسی در جشنواره کشوری ـ همدان 1382

  سوابق مدیریتی، آموزشی و فرهنگی

  رئیس دانشگاه فرهنگیان و عضو شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش از 1401 تاکنون.

  سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران 1388 تا 1389

  مدیرکل آموزش عالی بنیاد شهید و امور ایثارگران 1384 تا 1389

  معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) 1390 تا 1394

  سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) 1390 تا 1393

  معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی 1394 تا 1401

  عضو شورای هماهنگی و سیاستگذاری تحقیق و توسعه وزارت آموزش و پرورش از 1401 تا کنون

  عضو و رئیس کارگروه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان انجمن زبان‌شناسی ایران از سال 1392 تا کنون

  عضو و جانشین شورای تألیف و برنامه‌ریزی منابع آموزش زبان فارسی در هند از سال 1398 تا 1400

  نگاه عجیب صحرایی به مدارس خاص!

  صحرایی پیش از کسب رأی اعتماد توسط مجلس در سخنانی درباره مدرسه محل تحصیل فرزندانش گفته بود: دو فرزندم در مدارس شاهد تحصیل می‌کنند، دخترم اکنون از مدرسه فارغ التحصیل شده است و پسرم در پایه هفتم مدارس شاهد تحصیل می‌کند. مدارس شاهد جزو مدارس دولتی است و برای ثبت‌نام فرزندان فرهنگیان و ایثارگران امتیازاتی اختصاص می‌دهد البته پسرم در مسابقات استانی در رشته اذان، مقام کسب کرده است.

  صحرایی: فرزندانم در مدرسه شاهد تحصیل می‌کنند

  یکی از نکات قابل توجه در سخنان صحرایی این است که او هم همانند سایر وزرا و مسئولان آموزش و پرورش، مدارس شاهد را که جزو مدارس دولتی خاص هستند، هم‌رده با مدارس دولتی عادی می‌داند! همواره این نگرانی از سوی کارشناسان آموزشی مطرح است که بحث جداسازی و تنوع مدارس یکی از ابربحران‌های نظام آموزشی است و برخی از مهم‌ترین کارکرد‌های مدارس از جمله هویت‌سازی و ایجاد انسجام اجتماعی را دچار خدشه کرده است، با این حال مسئولان وزارت آموزش و پرورش با استدلالی نادرست، مدارس خاص را که در اختصاص تجهیزات و نیروی انسانی همواره در اولویت قرار دارند هم‌راستا با مدارس دولتی عادی می‌دانند.

  وزیر جدید آموزش و پرورش همچنین وعده داده است که کیفیت مدارس دولتی را ارتقا می‌دهد و در این ارتباط گفته است: “پیام انقلاب ما عدالت است و واقعیت این است که امروز فاصله مدارس ما با هم یک‌اندازه نیست و باید کیفیت مدارس دولتی آن‌چنان بالا برود که خانواده‌ها دغدغه انتخاب مدرسه برای فرزندان‌شان را نداشته باشند.”

  مدارس مردمی چیست؟

  البته در برنامه ارائه‌شده توسط رضامراد صحرایی  به مجلس در ادامه نگاه مردمی‌سازی آموزش و پرورش که توسط دولت سیزدهم پیگیری می‌شود بر «افزایش تعداد مدارس هیئت امنایی رایگان و تقویت نقش خانواده‌ها، معلمان و افراد و گروه‌های فعال تربیتی و مردمی واجد صلاحیت در برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر عملکرد مدرسه همچنین ایجاد زمینه راه‌اندازی مدارس مردمی و امکان حضور و مشارکت جهادی و داوطلبانه چهره‌ها، گروه‌ها و نهادهای مردمی واجد صلاحیت در فعالیت‌های پرورشی مدارس» تأکید شده است.

  با این حال هنوز به‌طور دقیق از سوی مسئولان دولت و آموزش و پرورش مشخص نشده است که؛ “مشارکت مردمی” چیست؟ آیا مشارکت مردمی همان خصوصی‌سازی است؟! هم‌اکنون با تصوراتی نادرست، مشارکت مردمی را در مشارکت مالی خلاصه می‌کنند اما این صرفاً به‌صورت تک‌بعدی و با هدف مشارکت مردم برای تأمین مالی و کاستن از هزینه‌های آموزش و پرورش است.

  آیا “مردمی‌سازی آموزش و پرورش” اسم رمزی برای توسعه پرسرعت مدارس پولی است؟!

  تحول در منابع و برنامه‌ریزی آموزشی و توانمندسازی معلمان از سایر مواردی است که صحرایی وعده اجرای آنها را داده و عنوان کرده است: باید کلاس را به محل یادگیری و نه محل آموزش تبدیل کرد، راه آن استفاده از شیوه‌های نوین مثل آموزش تلفیقی و ترکیبی است که باید برای این کار معلمان آموزش ببینند.

  وزیر جدید آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان نیز با اشاره به اینکه دولت سیزدهم، 42 هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی هزینه کرده است، گفته: رتبه‌بندی در آیین‌نامه و اجرا اشکالاتی دارد که آن را حل می‌کنیم، رتبه‌بندی باید براساس مأموریت معلمان اصلاح شود.

  عوامل سهیم در مشکلات رتبه‌بندی برکنار می‌شوند؟

  یکی از مطالباتی که انتظار می‌رود، رضامراد صحرایی در مقام وزارت آموزش و پرورش به آن ورود کند، برکناری عوامل سهیم در ماجرای مشکلات ایجادشده در رتبه‌بندی معلمان است؛ وزارت آموزش و پرورش 11 فروردین امسال در پی ایجاد وضعیت اسفبار در پرداخت حقوق اسفند فرهنگیان اعلام کرده بود: «قصور منجر به تأخیر و نحوه پرداخت به‌موقع حقوق اسفند ماه فرهنگیان متوجه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع، دفتر برنامه و بودجه و اداره‌کل مالی تشخیص داده شد که بدون تردید برخورد قانونی برابر با ضوابط به‌عمل خواهد آمد.»

  از همین امروز گوی و میدان آموزش و پرورش در دستان وزیر جدید است و قطعاً در ادامه فعالیت، وعده‌هایی را که او پیش از کسب رأی اعتماد از مجلس درباره تقویت مدارس دولتی و حل مشکلات رتبه‌بندی معلمان مطرح کرده است، پیگیری خواهیم کرد.

  انتهای پیام/+

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا